Historia powstania naszego gimnazjum

Publiczne Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej, zgodnie z założeniami reformy oświatowej, rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 roku o godzinie 9.00. Na dyrektora nowej placówki została powołana Pani Irena Hawryluk. W ciągu 12 lat  działalności naszej szkoły wiele w niej się wydarzyło. Od początku  istnienia szczyciliśmy się udziałem uczniów w różnorodnych formach życia szkolnego.

Działa samorząd uczniowski, który pod opieką nauczycieli regularnie organizuje imprezy szkolne: dyskoteki, Dzień Kobiet, pierwszy dzień wiosny, walentynki, górę grosza, mikołajki, młodzi głosują, sprzątanie świata, tłusty czwartek, Dzień Dziecka. W 2002 roku szkoła zajęła pierwsze miejsce w krajowym konkursie zbierania „Zielonych Punktów”, za które otrzymała sprzęt RTV.

Z inicjatywy nauczycieli i szkolnego koła „Caritas” organizowane są także akcje charytatywne: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, dyżury w szpitalu, zbiórki darów dla potrzebujących, aukcje dla chorych, dyżury w schronisku dla zwierząt.

W naszej szkole działają koła przedmiotowe rozwijające wiedzę i przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego oraz do konkursów przedmiotowych, dzięki czemu możemy pochwalić się wieloma laureatami. Istnieją także koła rozwijające zainteresowania: fotograficzne, dziennikarskie, szachowe, teatralne, artystyczne, chór szkolny, sportowe. Szkoła wychowała wielokrotnych medalistów powiatowych i wojewódzkich w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak: lekkoatletyka, koszykówka, piłka nożna. Co roku odbywają się szkolne konkursy przedmiotowe, dzięki którym uczniowie poszerzają swoje wiadomości. Wszystkie te starania zaowocowały wielokrotnym zajęciem pierwszego miejsca w rankingu wyników egzaminu gimnazjalnego wśród bialskich szkół gimnazjalnych.

Co roku organizowane są wyjazdy do Lublina na pokazy z fizyki, wycieczki szkolne do najciekawszych zakątków naszego kraju, pielgrzymki po sanktuariach podlaskich, szkoły przetrwania i ogniska klasowe. Goszczą u nas ciekawe zespoły, chóry, bractwa rycerskie, a także sławne postacie ze świata kultury, sztuki i polityki. Posiadamy nowoczesną halę sportową, pod którą 3 września 2001 roku wmurowano kamień węgielny.

25 maja 2005 roku był dniem szczególnym w życiu naszej szkoły - ks. biskup Zbigniew Kiernikowski nadał naszej szkole imię Jana Pawła II. Była to wspaniała uroczystość, na którą wszyscy czekaliśmy. Szkoda tylko, że w tym czasie nasz Patron już nie żył. Jednak stał się on wzorem dla naszej społeczności szkolnej, która zgodnie z jego słowami „Musicie os siebie wymagać” stawia sobie coraz wyższe cele. Dzień objęcia przez Jana Pawła II tronu Piotrowego, czyli 16 października, na stałe wpisał się w kalendarz szkoły. W tym czasie odbywają się uroczystości związane z naszym Patronem. Jest to również ważny moment dla uczniów rozpoczynających naukę w Publicznym Gimnazjum nr 6, ponieważ w tym dniu składają uroczyste ślubowanie. W związku z tak dostojnym patronatem władze szkoły zamówiły portret Jana Pawła II, który wykonał artysta malarz Pan Tomasz Baranowski. Odbyły  się także uroczystości poświęcenia i przyjęcia sztandaru, oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy przed wejściem do budynku. 3 maja 2006 roku na terenie naszej szkoły został posadzony dąb. Nosi on imię Patrona Naszej Szkoły – Jana Pawła II, a wyrósł z nasion przez niego pobłogosławionych.

Tradycją gimnazjum stało się uczestnictwo młodzieży w Pielgrzymkach Szkół Papieskich w Częstochowie. Jesteśmy dumni, że należymy do Wielkiej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II.

Dodano: 26 Październik 2011