Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

Na co dzień bezinteresownie pomagają potrzebującym. Za swoją pracę nie oczekują wynagrodzenia. Liczy się tylko to, że dzięki ich staraniom ktoś będzie szczęśliwy - to nasi szkolni wolontariusze. Dziś 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W krajach UE organizowane były przedsięwzięcia promujące wolontariat. W naszej szkole wolontariat promuje SZKOLNE KOŁO CARITAS oraz uczniowie, którzy działają w SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT „AZYL”.

SCHRONISKO „AZYL”

Wolontariat działający przy bialskim schronisku ma krótką historię, ale prężnie rozwija zakres swojej działalności. Od momentu powstania schroniska zawsze znajdował się ktoś, kto chciał bezinteresownie pomagać zwierzakom. Od ubiegłego roku przy schronisku działa tzw. młody wolontariat.

„Wspólnie z Panią Anną Kempą-Korolczuk postanowiłyśmy zachęcić uczniów naszej szkoły do włączenia się w pomoc dla schroniska” - mówi Pani Anna Jakubowska, nauczycielka w PG nr 6 oraz wolontariuszka. „Młodzież przede wszystkim wyprowadza psy. We wrześniu ubiegłego roku wyprowadzaliśmy ich 30, teraz liczba ta wzrosła do 80. Korzyści są dwustronne. Psy są socjalizowane, przestają bać się człowieka. Dzieci z kolei uczą się współczucia. Przyjeżdżają chętnie, niezależnie od pogody, niektóre nawet w wakacje. Okazują zwierzętom bardzo dużo serca i bardzo przejmują się ich losem. Poza tym biorą udział w akcjach adopcyjnych czy we wcześniej prowadzonych zbiórkach pieniędzy. Patrząc na nich, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że mamy wspaniałą młodzież”.
Co mi daje wolontariat w schronisku?

,,Zacznijmy od tego, że pomoc w schronisku, to coś więcej niż tylko cotygodniowe wyprowadzanie psów na spacery, czy ewentualne zbiórki. Obcując z tymi pokrzywdzonymi przez los stworzeniami uczymy się bezinteresownej pomocy i miłości. Zrozumiałe jest, że nie każdy chce, czy też nie każdy ma warunki do pracy ze zwierzakami, jednakże trzeba wiedzieć o tym, że w życiu nie należy ograniczać się wyłącznie do brania. Trzeba dać coś od siebie światu - chociażby porzuconym zwierzętom. Pewne jest natomiast to, że psy także mają uczucia i z łatwością oraz wielką chęcią odwzajemniają je człowiekowi. Mając dosłownie kilkakrotny  kontakt z takim psem otrzymujesz w zamian jego wierność i zaufanie. Każdego razu, gdy będzie Cię widział, będzie skakał tak wysoko, aż go zobaczysz, będzie szczekał tak głośno, aż usłyszysz, będzie cieszył się tak bardzo, że poczujesz prawdziwą satysfakcję. Warto też zauważyć, że niektóre psy nie trafiają do schroniska przypadkowo. Większość z nich miała kiedyś rodzinę i dom, lecz była zaniedbywana lub niekochana. Niektórzy ludzie potrafią być na tyle  okrutni i bezduszni, że bez skrupułów oddają psy do schroniska, a co gorsze zostawiają je na brudnych ulicach, nie zdając sobie sprawy z tego, co je czeka...Na koniec, korzystając z okazji, że zbliżają się święta, a wraz z nimi prezenty, pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, a żywa istota i bardzo szybko może się znudzić”.    Krysia Nowaczenko, kl. III  B


 

„Wolontariat pokazał mi na co mnie stać. Zaangażowałem się dlatego, bo chciałem zobaczyć jak przebiega praca wolontariusza i jakie są z tego efekty m.in.  (widzę zadowolenie zwierząt, dla których pomagam) i bardzo mnie to zainteresowało. Działam dalej nie dla podwyższenia zachowania, ale aby pomagać zwierzętom. Mam szansę nauczenia się czegoś nowego. Odkąd jestem wolontariuszem moje życie się zmieniło, ponieważ dorosłem do wszystkiego, inaczej podchodzę do każdego psa niż wcześniej. Mogę się dzielić z innymi swoim doświadczeniem i wiedzą. Mogłem zauważyć jak przebiegają prace w schronisku. Wolontariat w schronisku daje mi ogromną satysfakcje, ponieważ mam szansę pomóc tym biednym zwierzętom. Jestem dumny, że mogę dać coś od serca.  Mateusz Semeniuk,  kl. III F

<<< Powrót
Dodano: 23 Maj 2012
Gimnazjum NR 6 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Odwiedzin: 194415
Plan lekcji Dzwonki Kalendarz Zebrania z rodzicami Kontakt
Projekt i wykonanie: Orange Computers