KONSTYTUCJA 3 MAJA

 

W tym roku przypada 221 rocznica
uchwalenia Konstytucji 3 Maja -
pierwszej konstytucji w Europie,
a drugiej na świecie, po amerykańskiej. 

Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku została uchwalona, jak napisano w jej wstępie, „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”. Przyjął ją  na nadzwyczajnej sesji tzw. Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792.

Idea reform, czyli niezbędnych zmian zrodziła się w poczuciu istniejącego  zagrożenia Polski,  spowodowanego zarówno złą sytuacją wewnątrz kraju, jak i agresywną polityką jej trzech sąsiadów - Rosji, Austrii i Prus.

Ten nowoczesny akt proklamował zasady, które i dzisiaj uznawane są za zasady państwa demokratycznego, takie jak zasada zwierzchnictwa narodu, reprezentacji oraz trójpodziału władz. Głównymi inicjatorami działań byli, obok króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, m.in. jego osobisty sekretarz Włoch, Scypion Piattoli, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Konstytucja miała umocnić państwo i uchronić je przed utratą niepodległości, źródło władzy widziała w woli narodu a nie łasce monarchy, podkreślała równouprawnienie innych religii, stała się przykładem dla innych europejskich konstytucji.

<<< Powrót
Dodano: 29 Kwiecień 2012
Gimnazjum NR 6 - KONSTYTUCJA 3 MAJA
Odwiedzin: 194415
Plan lekcji Dzwonki Kalendarz Zebrania z rodzicami Kontakt
Projekt i wykonanie: Orange Computers