„Biblioteka jest instytucją,
       która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
      Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa,
      przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
      inteligencję, znajomość świata i ludzi,
      a także umiejętność panowania nad sobą,
      osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.”

bł.  Jan Paweł II

NASZĄ BIBLIOTEKĘ PROWADZĄ:

mgr URSZULA SZAFRAŃSKA – DANILUK

mgr IWONA IWANIUK

GODZINY OTWARCIA:

środa   8.00 - 15.30
  piątek   8.00 - 15.30

Biblioteka zajmuje jedno pomieszczenie, w którym utworzone zostały:
1. wypożyczalnia

Uczniowie mają wolny dostęp do zbiorów; samodzielnie mogą wybierać książki z zakresu literatury pięknej.

2. czytelnia
Dysponuje miejscami dla czytelników. Można tu skorzystać ze słowników, encyklopedii lub przeczytać ciekawy artykuł w czasopiśmie, odrobić lekcje.

3. Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej
Centra multimedialne: edycje 2005, 2006 i 2007r., wyposażone po 4 komputery, skaner, drukarkę oraz zestaw programów edukacyjnych (multimedialny atlas, encyklopedie, słownik).

Centrum powstało w ramach projektu
współfinansowanego przez Unię Europejską

,,Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić"
Feliks Chwalibóg

Księgozbiór biblioteki

liczy ponad 6 tys. woluminów. Są to: książki, podręczniki, czasopisma, multimedia. W miarę posiadanych środków zbiory są aktualizowane pod kątem potrzeb i zainteresowań naszych czytelników. Od 2009 r. zbiory są opracowywane w programie MOL OPTIVUM.

W zbiorach wyodrębniono działy:
Księgozbiór podręczny - zbiór materiałów bibliotecznych udostępnianych tylko w czytelni: encyklopedie, słowniki rzeczowe i językowe, atlasy, albumy
Lektury szkolne
Literatura piękna
Literatura popularnonaukowa
Literatura metodyczna dla nauczycieli
Podręczniki szkolne
Książki o Patronie Szkoły
Regionalia

Gdzie sprawdzić jakie książki są w bibliotece?
Informacji o zbiorach bibliotecznych dostarczają katalogi biblioteczne.
Katalog biblioteczny to odpowiednio uporządkowany zbiór informacji o dokumentach (książkach, kasetach, płytach) znajdujących się w bibliotece.
Umieszczony jest w szufladkach katalogowych, lub w komputerze (e-katalog)
W bibliotece szkolnej prowadzone są dwa katalogi:
Katalog alfabetyczny - grupuje karty katalogowe w kolejności alfabetycznej haseł autorskich lub tytułowych. Katalogiem alfabetycznym posługujemy się jeśli znamy autora poszukiwanej książki.
Katalog rzeczowy grupuje karty katalogowe w działach, w zależności od treści książki. W obrębie działów obowiązuje układ alfabetyczny haseł.

W bibliotece zawsze możesz liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza, który ukierunkuje Twoje poszukiwania tak, abyś mógł samodzielnie odnaleźć potrzebne Ci informacje.